نوشته شده توسط پیام در جمعه بیست و سوم مهر 1389 ساعت 0:45 | لینک ثابت |

ژنووالگوم، زانوی برون گرد، پای x یا Knock Knee (والگوس بیش از حد) نوعی اختلال در راستای طبیعی ساق پا است، که در آن مچ پاها از یکدیگر فاصله پیدا کرده ولی زانوها به هم چسبیده اند. در این اختلال زاویه درشت نی- رانی از ۱۶۵ درجه کمتر گشته و بالطبع زاویه Q افزایش می یابد. ضربدری بودن زانو ها در ۲تا ۶ سالگی به طور شایع در کودکان دیده می شود و حداکثر میزان شیوع آن در ۳ تا ۴ سالگی است. به طور عادی این وضعیت در کودکان به دلیل رشد تا ۱۰ سالگی بهبود می یابد، این عارضه بیشتر در کودکان چاق دیده می شود. این عارضه می تواند مانند عارضه زانوی پرانتزی، ساختاری یا وضعیتی باشد. نوع ساختاری آن با چرخش داخلی ران، پرونیشن پاها و انحراف ران به جلو همراه می باشد. زانوی ضربدری وضعیتی در اثر ترکیب چرخش خارجی ران ها، سوپینیشن پاها و هایپر اکستنشن زانو ایجاد می گردد. در این اختلال به علت زاویه داخلی ران و ساق پا، خط اعمال وزن به سمت بیرون از مرکز مفصل زانو انتقال می یابد.

روش اندازه گیری زانوی ضربدری

فرد بدون کفش و جوراب در حالی که زانو و ران های وی دیده می شود و بدون هیچ گونه انقباض در عضلات ناحیه ران می ایستد. برای اندازه گیری ژنووالگوم (والگوس) زانو ها، آنها باید در حالت اکستنشن کامل قرار داد، به صورتی که استخوان کشگک زانوها هر به سمت جلو و روبرو نگاه کنند. سپس فاصله بین دو قوزک داخلی مچ پا از طریق متر نواری، خط کش یا کولیس اندازه گیری و ثبت می شود. باید ذکر کرد که روش دقیق اندازه گیری اختلال های ژنوواروم و ژنووالگوم از طریق اندازه گیری زاویه  رانی- درشت نئی (Tibial Femoral Angle) بر روی عکس های X-ray گرفته شده از پا امکان پذیر می باشد.

در برخی از متون  حرکات اصلاحی، این عارضه به ۴ درجه تقسیم شده است.

۱-      درجه ۱ فاصله میان دو قوزک داخلی از ۵/۲ سانتی متر کمتر

۲-      درجه ۲ فاصله میان دو قوزک داخلی بین ۵ -  ۵/۲ سانتی متر

۳-      درجه ۳ فاصله میان دو قوزک داخلی بین ۵/۷ -  ۵ سانتی متر

۴-      درجه ۴ فاصله میان دو قوزک داخلی از ۵/۷ سانتی متر بیشتر

نشانه ها و علائم:

۱-      نزدیک شدن زانو ها به خط میانی بدن

۲-      دور شدن قوزک داخلی از یکدیگر

۳-      کوتاهی تاندون آشیل

۴-      تمایل کشگک ها به خارج و احتمال بروز نیمه دررفتگی آن

۵-      سائیده شدن زانو ها به یکدیگر به هنگام راه رفتن

۶-      خستگی زود رس به هنگام راه رفتن و دویدن

۷-      درد پشت ساق و جلوی ران

۸-      کوتاهی قد

۹-      آرتروز زود رس زانو

۱۰-   بروز عوارض ثانویه، مانند عارضه کف پای صاف

۱۱-   افزایش وزن

۱۲-   سائیدگی بیش از حد کناره داخلی کفش

۱۳-   راه رفتن با پاهای چرخیده به خارج و گاه به  طور عکس با پنجه های چرخیده به داخل

ملاحضات اصلاحی و درمانی

-          ارائه حرکات تقویتی برای عضلات جانب داخلی ساق و ران مانند، عضلات راست داخلی، نیمه غشایی و نیمه وتری و عضلات درشت نئی قدامی و خلفی

-          ارائه حرکات کشش برای عضلات جانب خارجی ساق و ران، مانند عضلات دوسر رانی، کشنده پهن نیام و عضلات نازک نئی

-          ارائه حرکات کششی برای کپسول ناحیه خارجی زانو، ناحیه خارجی مچ پا و لیگامنت های جانب خارجی زانو و مچ پا

-          پرهیز از نشستن به صورت قورباغه ای

-          پرهیز از حرکات پرشی عمودی و کنترل و تقسیم فشار به هنگام فرود در اینگونه پرش ها

تذکر: برای اصلاح این ناهنجاری و سایر ناهنجاری ها حتما با یک متخصص در این زمینه مشورت نمایید زیرا در طراحی یک برنامه اصلاحی برای افراد ملاحظات متعددی باید لحاظ شود.

منابع:

-          دانشمندی، حسن، قراخانلو، رضا، علیزاده، حسین، حرکات اصلاحی؛ انتشارات سمت؛ ۱۳۸۷

-          رجبی، رضا، صمدی، هادی، راهنمای آزمایشگاه حرکات اصلاحی؛ اتشارات دانشگاه تهران؛۱۳۸۷

-          کندال و همکاران، بررسی و ارزیابی عملکرد عضلات؛ ترجمه سرمدی، علیرضا، حاج قنبری، بهاره؛ انتشارات سرمدی؛ ۱۳۸۲

به اشتراک بگذارید:
نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 23:13 | لینک ثابت |

برای انتخاب یک کفش مناسب برای دویدن باید به نکاتی توجه کنیم البته شایان ذکر است که این مطالب جنبه عمومی دارند و  باید به این نکته توجه کرد که در انتخاب کفشهای خاص هر رشته ورزشی علاوه بر این موارد باید موارد دیگری رانیز در نظر گرفت که شامل احتیاجات آن رشته خاص می باشد.

کف کفش:

شاید به توان به جرائت گفت که مهمترین بخش یک کفش برای یک دونده کف آن می باشد.  کف کفش باید دارای خصوصیاتی باشد که شامل موارد ذیل می شود

الف: کف باید دارای قوس هایی مطابق با قوس های طبیعی پا باشد به طوری که در زمان تحمل وزن بدن بتواند از قوسهایی پا حمایت کنند پس از انتخاب کفشهایی که داری تخت صاف می باشند به شدت پرهیز نمایید.

ب: کف کش باید دارای میزان انعطاف کافی باشد تا بتواند در مرحله جدا شدن پا از زمین به میزان کامل خم شود تا سیکل راه رفت یا دویدنبع صورت کامل انجام بگیرد اناتخاب کفشهایی که دارای انعطاف کافی نمی باشند می تواند باعث خستگی عضلانی در پاها و همچنین درد عضلانی در قسمت کف پا شود.

ج: کفشها باید دارای نرمی مناسب باشد تا بتوانند از میزان نیرویی که به بدن منتقل می شود جلوگیری کنند. کفش هایی که دارای نرمی بیش از حد می باشند نیز به اندازه کفشهایی که درارای نرمی کمی باشند در خنثی گردن نیروهایی که به بدن منتقل می شوند نا کارامد می باشند. تحقیقات نشان داده است که میزان مصرف انرزی در هنگام استفاده از  این گونه کفش ها بیشتر می باشد

د: میزان ارتفاع کف کفش نیز عامل مهمی در انتخاب کفش مناسب می باشد به طوری که ارتفاع کف  در قسمت پاشنه باید حداقل ۲ سانتی متر باشد. انتخاب کفش های با کف که دارای ارتفاع اندکی می باشد سبب بروز دردهایی در ناحیه مچ، زانو، کمر و گاهی سردرد می شود استفاده از این نوع کفش ها همچنان می توواند سبب شکسته شدن گلبول های قرمز خون شود که از علائم آن می توان به قرمز شدن رنگ ادار اشاره کرد.

رویه کفش:

در مورد رویه کفش نیز می توانیم به موارد ذیل اشاره کنیم.

الف: رویه کفش باید از الیاف کتان باشد و در آن حداقل مواد شیمیایی استفاده شود تا از بروز حساسیب ها جلوگیری شود و همچنین به تهویه ها در کفش که یکی از عوامل جلوگیری از بیماریهای قارچی در قسمت پا می باشند کمک شود.

ب: رویه کفش باید دارای منافذی برای عبور هوا باشد استفاده از کفش هایی که دارای رویه هایی با منافذ فراوان می باشند در تهویه کفش برای خنک شدن پا و همچنین جلوگیری از بیماری های قارچی مناسبتر می باشد.

ج: استحکام رویه کفش باید به نحوی باشد که از پیچ خوردگی پا جلوگیری کند و همچنین در برابر فشار های وارده در طی زمان حالت اولیه خود را از دست ندهد.

د: کفش های باید دارای بند باشند. استفاده از کفش هایی که دارای چسبک می باشند به هیچ عنوان در ورزش توصیه نمی شود به علت اینکه چسبک ها نمی توانند نیروهای وارده را در هنگام تغییر جهت ورزشکار، برخورد ها و اتفاقات را بدرستی خنثی کنند و احتمال بروز صدمه به مچ را افزایش می دهند

تجربیات شخصی خودم و دیگران:

در هنگام خرید کفش می توانیید از این راهنمایی ها که تجربیات شخصی خودم و بعضی از دوستان است  ،استفاده کنید.

الف: تعداد کفش های اورجینال در بازار ایران اندک می باشد ولی اگر خواستید کفش اورجینال بخرید به یاد داشته باشید که تمام کفش های ارجینال وسط دوز می باشند یعنی با برداشتن کفی کفش اگر مشاهده کردید که دوخت کفش از وسط کف می باشد می توانید آن کفش را به عنوان ارجینال خریداری کنید البته جدیداً کفش های در جه ۲ و ۳ هم از این ترفند استفاده می کنند تا کفش های خود را به جای ارجینال بفروشند ولی راهی برای تشخیص آنها نیز وجود دارد. کفشهای ارجینال فقط یک دوخت دارند و اگر شما کفی را برداری می توانید فقط یک دوخت در کف آن مشاهده می کنید ولی در کفش هایی غیر ارجینال علاوه بر دوخت وسط کناره های آن نیز دوخته شده است.

ب: چسبی که در ساخت کفش ها به کار رفته است دارای تاریخ مصرف می باشد پس کفش که از ساخت آن مدت چند سال گذشته است با وجود اینکه نو می باشد برای صاحبش چندان عمر نخواهد کرد پس توصیه می کنم که از کفشهایی که به وسیله دست فروش ها و یا فروشنده هایی که به صورت حراج و زیر قیمت کفشهای خود را می فروشند خرید نکنید

د: تجربه اینجانب در زمینه خرید کفش های ورزشی مخصوصا کفش های غیر ارجینال به من آموخته است که می توان یک کفش را با حداقل ۲۰ درصد تخفیف نسبت به قیمت اولیه ای که فروشنده اعلام می دارد خریداری کرد. البته این حداقل می باشد چون گاهی اوقات کفش ها را می توان تا ۳۵ درصد تخفیف خریداری کرد. البته این مربوط به ویژگی های بازار ایران می باشد که در آن هیچ نظارتی بر قیمت ها اعمال نمی شود.

نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 23:6 | لینک ثابت |


چکیده:

انحنای چرخشی وجانبی ستون فقرات که اغلب در اوایل دوران رشد ونوجوانی بروز میکند.در فعالیتهای ورزشی که غالباً یک طرفه هستند مثل ورزشهای راکتی بویژه پرتاب نیزه ،وزنه وچکش ستون مهره از طریق چرخش بالا تنه با فلکشن جانبی وچرخیدن ونوسان در طی پرتاب تحت فشار قرار می گیرد.

جای تعجب نیست که درصد بالای انحراف s شکل ستون فقرات ( اسکولیوز) برای مثال بیش از ۷۰درصد پرتاب کنندگان ۸۰درصد بازیکنان تنیس و۵۰درصد در قایقرانان کانو گزار ش شده که به سمت دست برتر تعقر دارند.نا هنجاریهای اسکولیوز حتی در گزار شات وآرائه های پزشکی متداول در برخی ورزشکاران در نتیجه سازگاریهای ویژه ورزشی مورد توجه قرار گرفته است. برای اندازه گیری وضعیت ستون فقرات روشهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیردکه هرکدام از آنها دارای معایب ومحاسن می باشند.این روشها عبارتند از :

روش استفاده از cobb- روش استفاده از کایفومتر –روش استفاده از اینکلاینومتر- خط کش منعطف-اسپینال پانتوگراف-الکتروگونیامتر اصلاح شده واسپینال موس

مقدمه:

ستون مهره درحالت طبیعی دارای انحناهایی در جهت قدامی وخلفی است ،اما انحناهایی که درجهت جانبی ملاحظه شود غیر طبیعی است.اسکولیوز انحنای جانبی ستون فقرات است. به دلیل اینکه ستون مهره ها نمی توانند بدون چرخش بصورت جانبی خم شوند.اسکولیوز شامل فلکشن جانبی وچرخش است . انحنای چرخشی وجانبی ستون فقرات که اغلب در اوایل دوران رشد ونوجوانی بروز می کند.تخمین زده شده است که تقریباً ۴درصدازبچه های مدرسه دارای انحناء با شدتهای مختلف هستند.

تقریباً ۴تا۱۵درصد کودکان ۱۰تا۱۴ساله دلایل ونشانه هایی دارند که نیاز به معاینه های بیشتری را طلب می کند.

دختران۴بار بیشتراز پسران مستعداین نوع ناهنجاری هستند.وبطور کلی زنان تمایل بیشتری به داشتن این ناهنجاری دارند.

حدود ۸۵درصد موارد اسکولیوز درگروه اسکولیوزهای مرضی ( علت ناشناخته) قرار می گیرند.تاثیر اسکولیوز به شدت آن بستگی دارد .با چه سرعتی تشخیص داده شود وبا چه سرعتی درمان شود.

در سایر موارد اسکولیوز درنتیجه تخریب دیسکهای بین مهره ای به همراه استئو پروز دیده شده یا به عنوان شرایط یا ماهیت طبیعی درزنان بروز نموده است.

تعریف اسکولیوز:

انحنای چرخشی وجانبی ستون فقرات که اغلب در اوایل دوران رشد ونوجوانی بروز میکند.

اسکولیوز و ورزشکاران:

در فعالیتهای ورزشی که غالباً یک طرفه هستند مثل ورزشهای راکتی بویژه پرتاب نیزه ،وزنه وچکش ستون مهره از طریق چرخش بالا تنه با فلکشن جانبی وچرخیدن ونوسان در طی پرتاب تحت فشار قرار می گیرد.

جای تعجب نیست که درصد بالای انحراف s شکل ستون فقرات ( اسکولیوز) برای مثال بیش از ۷۰درصد پرتاب کنندگان ۸۰درصد بازیکنان تنیس و۵۰درصد در قایقرانان کانو گزار ش شده که به سمت دست برتر تعقر دارند. نا هنجاریهای اسکولیوز حتی در گزار شات وآرائه های پزشکی متداول در برخی ورزشکاران در نتیجه سازگاریهای ویژه ورزشی مورد توجه قرار گرفته است.

اسکولیوز وارزیابی وضعیت بدنی:

مسئله اسکولیوز پیچیده است ونقش ارزیابی وضعیت بدنی تعیین احتمال به اسکولیوز درآینده از طریق x-ray می باشد.

فرایند اندازه گیری بصری- غربالگری

از تمام آزمودنی ها خواسته می شود تا اگر سابقه اسکولیوز در خانواده های خود دارند،بازگو کنند.

هرکدام از ازمودنی ها باید در هریک از موقعیت های زیر مورد ارزیابی قرار بگیرند.

از نمای پشت :

آزمونگر باید درفاصله حدوداً ۵/۱ تا۲ متر از آزمودنی بنشیند یا بایستد.

آزمودنی باید بصورت صاف وپشت به آزمونگر باپاهای جفت ،زانوها کاملاًصاف ایستاده ووزن بدن خودرا روی هردوپا بصورت مساوی تقسیم کند.

دستها درکنار بدن وکاملاً راحت قرار می گیرند.

آزمودنیها باید به ایستادن بصورت طبیعی ترغیب شوندواز حالت شل بودن وایستادن با دقت پرهیز کنند.

اسکولیز نرمال

۱-     دقیقاً دردراستای خط وسط باسن                       ۲- شانه ها همسطح باشند

۳سطح تیغه های شانه با برآمدگی یکسان                   ۴- تقرن درسطح مفاصل آن

۵-     فاصله مساوی بین دوبازو وتنه                           ۶- سطح بازوها

وضعیت اسکولیوز نامطلوب

۱-   نسبت به خط وسط باسن به یک سمت تمایل داشته باشد.      ۲- سطح یک شانه بالاتر باشد.

۳  – سطح تیغه های یک شانه همراه با برآمدگی غیر یکسان ،نامتقارن باشد

۴-     مفصل ران دریک طرف برجسته تر باشد.          ۵- چبن پهلوها در بک طرف برجسته تر باشد.

۶-     فاصله نامساوی بین بازوها وتنه وجودداشته باشد               ۷-  بازوها دریک سطح نباشد.

تست خم شدن به جلو (تست آدامز)

- فرد پشت به معاینه گر می ایستد.

- پاها حدود ۱۰سانتی متر از هم فاصله داشته، زانوها صاف ، انگشتان صاف وروبه جلو ، وزن بدن به طور یکنواخت تقسیم شود.

- از فرد می خواهیم دست خود را به سمت پایین وبه طرف زمین آویزان کند طوریکه قفسه سینه وتنه به سمت جلو خم شودوبا ران حدوداً زاویه ۷۰ تا۹۰ درجه بسازد بطوریکه ناحیه کمری کاملاً قابل تشخیص باشد.سر پایین قرار می گیرد( چانه به سمت قفسه سینه )می توان دراین حالت کف دستها را به هم چسباند.

- دراین تست معاینه گر به مواردی مانند سطح شانه ها ، قفسه سینه وسطح کتفها توجه می کند.

وضعیت مطلوب:

  • سطح بالایی وپایینی پشت در هردوطرف متقارن باشد.
  • مفاصل ران همسطح ومتقارن باشد.

وضعیت اسکولیوز نامطلوب درتست آدامز

یک طرف از قفسه سینه وقسمت پایین پشت نسبت به سمت دیگر نامتقارن باشد.

-       در راستای ستون فقرات انحناء وجود داشته باشد.

-       درصورتیکه برآمدگی خاصی دیده شود باید توسط اسکولیومتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

-       در افراد با اسکولیوز ساختاری برآمدگی وانحنای

دنده ای نیز دیده می شودکه علت چرخش ثابت

جسم مهره ها به وجود آمده ومنجر به چرخش خلفی یک سمت قفسه سینه نسبت به سمت دیگر می شود.

نمای قدامی تست آدامز

  • از فرد آزمودنی می خواهیم روبه معاینه گر بایستد

ومانند تست قبلی به سمت جلو خم شود.

حالت طبیعی:

همسطح وتقارن درهردوطرف بالا وپایین پشت دیده می شود.

وضعیت نامطلوب اسکولیوزدر نمای قدامی تست آدام

- به هم خوردن تقارن دربالا ، پایین ویا هردو سمت

- درصورتیکه برآمدگی خاصی دیده شود ، باید توسط اسکولیومتر مورد ارزیابی قرار گیرد.

راهنمای استفاده از اسکولیومتر:

-       از فرد بخواهید به آرامی به جلو خم شودبطوریکه شانه ها تا سطح مفاصل ران پایین بیاید

-       ابتدا از نمای خلفی مشاهده کنید برای دید بهتر چشم معاینه گر باید همسطح پشت فرد باشد.پس نیاز است که معاینه گر نیز خم شود یا بنشیند.

-       میزان خم شدن به جلو به موقعیت انحناء بستگی دارد . برای مثال اگر انحناء در بخش انتهای کمر باشد فرد باید بیشتر از زمانیکه انحنادر بخش سینه ای است خم شود.

-       اسکولیومتر را به صورت عرضی طوری روی برآمدگی قرار دهید تا نشان (o) بر روی زواید شوکی قرار گیرد.

-       اسکولیومتر را به آرامی روی پوست قرار دهید وبر روی آن فشار وارد نکنید.

-       میزان درجه چرخش در دستگاه را ثبت کنید این مقدار اختلاف معنا داری با اندازه گیری انحناء توسط پزشکان دارد.

نکته : اگر دردو ناحیه بالا وپایین انحناء داشته باشیم نیاز به دو اسکولیومتر داریم .

-       در معاینه غربالگری با اسکولیومتر زاویه ۷درجه وبیشتر نشانه ومعیار وجود اسکولیوز در هر سطحی از ستون فقرات است .

-       زوایای کم چرخش ممکن است نشانه اسکولیوز خفیف باشد وممکن است نباشد.در این موارد توصیه می شود معاینات در طول ۳تا ۶ماه بعد تکرار شود.

-       داده های اسکولیومتر را نمیتوان مبنایی برای توصیه های درمانی قرار داد واگر هم نتایج نشان دهنده وجوئ ناهنجاری باشد انجام x-ray مورد نیاز است .

-       اسکولیومتر وسیله ای غربالگر برای سنجش زاویه چرخش ستون مهره هاست . این دستگاه درواقع یک راهنمای عینی برای تجویز x-ray یا کاهش عوارض آن است .

رادیوگرافی اسکولیوز

(روشcobb برای اندازه گیری زاویه)  – تعیین مهره بالا و پایین در دو انتهای انتحا

- خطوطی در راستای انتهای پایینی مهره های تعیین شده به سمت تقعر می کشیم تا به هم برسند.

-اندازه زاویه cobb را:

الف)به طور مستقیم . ب) با محاسبات هندسی بدست می آوریم.

ارزیابی براساس خط شاقول:

-در مشاهده فرد مبتلا به اسکولیوز مشاهده کل وضعیت وی نسبت به خط شاقول دارای اهمیت است.

روشهای اندازه گیری اسکولیوز :

-روشهای بصری- مشاهدهای (غربالگری)  -روشهای غیرتماسی نظیر خط شاقول posture  screen-

-روشهای تماسی نظیر اسکولیومتر -روش cobb یاx-ray

اسکولیوز عملکردی وساختاری :

-     یکی از ضروری ترین بخشهای معا ینه مشاهده ستون مهره های پشنی درحال حرکت است( درهرحال خم شدن به جلو وبه آرامی برگشت به حالت ایستاده )درحال یکه فرد معاینه گر درپشت آزمودنی ایستاده .

- در صورتیکه برجستگیهای (hump)در جهت تحدب انحناء ببینیم می توانیم آنرا در رده اسکولیوز ساختاری تقسیم بندی کنیم.

- اگراثری از چرخش ، قوس یا برجستگی دیده شد میتوانیم آنرا دررده اسکولیوز عملکردی تقسیم بندی کنیم .

-       این امر به خصوص زمانی صحیح است که اسکولیوز عملکردی موجب تغیر جانبی لگن شود.

که خود باعث اختلال تعدل در عضلات آبداکتور ران یا عضلات شکم می شود.

روشهای اندازه گیری وضعیت  ستون فقرات

الف- روش خطرناک (تهاجمی یا مستقیم) :رادیو گرافی (اشعه x) (gold standard)

سی تی اسکن

ب- روش بی خطر (غیر تهاجمی)

۱- روشهای تماسی ، معروفترین وسایلی که به تماس بدنی احتیاج دارند شامل:

- کایفومتر The Kyphometer . – انکلاینومتر The inclinometer . – خط کش منعطف The Flaxiurve . – اسپاینال پانتو گراف The spinal pantograph . – الکترو گونیا متر (اصلاح شده) The modified electrogoniometer . .-  اسپاینال موس The spainal mouse

2- روشهای غیر تماسی

- تست نیویورک  . – اسکرین – غربال بصری ( مشاهده ای)

روش cobb

( زاویه cobb اصلاح شده) معروفترین روش بکار رفته جهت تجزیه وتحلیل انحناهای جانبی ستون فقرات

از تصاویر رادیو گرافی است. این روسش شامل: ترسیم خطوط موازی از قسمت فوقانی صفحه انتهایی بالاترین مهره وقسمت تحتانی صفحه انتهایی پایین ترین مهره مربوط به انحنای مورد نظر است. سپس از هرکدام ازاین خطوط ، خطوط عمودی به سمت داخل ترسیم می شود که زاویه حاده به وجود آمده از محل  تلاقی این دوخط مشخص می گردد.معایب:یک وسیله تهاجمی ومضر است

کایفو متر The kyphometer

کایفومتر اولیه ، اولین وسیله شناخته شده غیر رادیو لوژی برای اندازه گیری کایفوز پشتی  وبرای اولین بار درسال ۱۳۷۹به منظور استفاده کلینیکی (Debrunner Hu) معرفی شد. این وسیله به عنوان یک زاویه سنج

با دوجفت بازوی موازی مدرج که از یک انتها به همدیگر واز انتهای دیگر به دو قطعه یا بلوک متصل شدند شناخته میشوند دو قطعه مستطیلی شکل کوچک واقع در انتهای بازوهای کایفومتر به آرامی بالا آمده وپایه ای را تشکیل می دهند که در جریان اندازه گیری به طور مستقیم روی زوائد خاری مهره ها قرار می گیرد.

مزایا:

- ضریب همبستگی داخلی خوب ((r=0/93در اندازه گیری کایفوز، که با نتایج مطالعات Korovessis وهمکاران در سال ۲۰۰۱ همخوانی دارد .آنها نیز اعتبار داخلی خوب ( r=0/84 )

واعتبار خارجی ( r=0/92 ) قابل قبولی را در اندازه گیری کایفوز گزارش دادند.

- همبستگی خوب بین استفاده از کایفومتر وگونیا نتر ( r=/99,r=0/92 ) وکایفومتر وخط کش منعطف( r=/93,r=0/71 )

- همبستگی خوب ( r=0/97 ) بین اندازه های گرفته شده از کایفومتر واسپاینال پانتو گراف ( Willner ,1981 )

معایب :

- روایه آن در مقایسه با اشعه ایکس برآورد نشده است .

- حساسیت آن به تغییرات ستون فقرات در طول زمان آزمایش نشده است .

- یک وسیله سنگین بوده وقرار دادن صحیح آن در نقاط مشخص شده ستون مهره ها مشکل است.

- اختلاف قابل توجه بین ارزش اعداد به دست آمده از کایفومتر وزوایای واقعی کایفوز وقتی که با تصویر به دست آمده از اشعه ایکس به صورت جانبی  ازستون مهره پشتی مقایسه می شود.

(Korovessis et al,2001 )

اینکلاینومتر ( انحراف سنج)

- اینکلاینومتر که در اصل توسطLoebi در سال ۱۹۶۷ ساخته  شده زاویه سنجی است کبا یک اشاره گر متحرک که زاویه بوجود آمده مابین نقطه یا سطح وسیله ومحور عمودی را نشان میدهد.

- (A)پایه های اینکلاینومتر روی زواید خاری مهره های

سطوح فوقانی وتحتانی انحنای مورد اندازه گیری قرار میگیرد.

-    اندازه های بدست آمده نشاندهنده انحراف این سطوح با

توجه به سطح افقی صفر است.

- (B)محاسبات هندسی کایفوز با مجموع قوانین ومحاسبات

خطی وزاویه ای بدست می آید

مزایا:

- اعتبار داخلی بالا r=0/94 برای کل  دامنه حرکتی کمر وr=0/88 برای حرکت فلکشن کمر بین دو آزمونگر .

- همبستگی بالا روی کل دامنه حرکتی ((r=0/97,p<0/001 وفلکشن ( (r=0/98 ,p<0/001 بین اندازه های بدست آمده از اینکلاینومتر ورادیو گرافی .همچنین Mayer وهمکارانش در سال ۱۹۸۴ اعتبار این وسیله را در حد خوبی ارزیابی کرده اند.

- ادعا می شود که به تعداد مورد نیاز قابل ساخت وتولید است ( Loebi,1967 )

معایب:

- این وسیله بیشتر برای اندازه گیری دامنه حرکتی مفاصل به کار می رود تا اندازه گیری انحنای ستون مهره ای ( کایفوز)

- اعتبار داخلی (۴۲/۰) آن در اندازه گیری حرکت اکستنشن کمر مورد سئوال است.

- همبستگی ضعیف بین اعداد بدست آمده از این وسیله واشعه ایکس در حرکت فلکشن واکستنشن کمر ((Portek et. 1983

- شکل دیسک مانند آن باعث نامناسب شدن این وسیله در قرار گرفتن پایه های آن به صورت صاف روی ستون مهره ها برای اندازه گیری انحناهای جانبی ستون مهره شده است.

- اختلاف قابل توجه بین اعداد بدست آمده از کایفومتر وزوایای واقعی کایفوز در مقایسه با تصاویر بدست آمده از اشعه ایکس از ستون مهره ای پشتی .( (Korovessis2001

- این وسیله بعنوان یک روش مناسب برای اندازه گیری انحنا های ستون مهره ( کایفوز ) توصیه نمی شود.

((Sullivan et al.1994

- اندازه گیری با این وسیله وقت گیر ونیازمند محاسبات اضافی نیز می باشد که منجر به بروز خطاهای بیشتری دراندازه گیری می شود

خط کش منعطف:

- خط کش منعطف که حدوداً ۵۰سال پیش ساخته شده یک نوار سربی پوشیده از پلاستیک ۶۰سانتیمتر است که میتواند در یک سطح خم شده وشکل خمیدگی را حفظ کند بنابراین ادعا می شودکه این وسیله می تواند برای کپی گرفتن از هر سطح منحنی استفاده شود. برای اندازه گیریهای ستون مهره خط کش منعطف روی خط مرکزی قسمت برجسته مهره ها مابین دونقطه تعیین شده قرار داده می شود.( به شکل انحنای مهره ها در می آید ) وپس از شکل گرفتن ، روی یک صفحه کاغذ قرارداده شده وبایک مداد شکل منحنی  آن روی کاغذ ترسیم می شود

مزایا:

- اعتبار بالا ۸۴/۰ و۹۷/۰ وicc=0/97 برای اندازه گیری  انحنای کمری به ترتیب ( Hart and Rose 1986 ,Walker et al 1987 And Lovell et al 1989) )

- در مقایسه با مقیاسهای رادیو گرافیکی معتبر است . همبستگی۹۳/۰، r=0/87 به ترتیب توسط

Burtor1986 ,Hart and Rose1986 – همبستگی خوب r=0/80 بین این وسیله و اینکلاینومتر (Tillotson and Burton1991) – یک وسیله مناسب ، آسان برای استفاده ، سبک ( جمع شده وبه صورت فشرده در می آید )وارزان(Thompsin and Eales1994  Youdas et al1995

معایب:

روایی:در مطالعات Hart درسال ۱۹۸۶ تعداد کمی n=8در مقایسه با رادیوگرافی.

- روایی ضعیف۳۰/۰ r= در مقایسه با رادیوگرافی.(Mosner at al. 1989)

-اعتبار داخلی ضعیف.(ICC=0/41)   (lovell et al. 1989)

-حرکت یا تکان قابل توجه در صفحه جانبی.(Mosner et al. 1989)

- انتقال خط کش منعطف شکل گرفته از ستون مهره بروی کاغذ مشکل است.

(Thompson and Eales 1994.   Caine et al 1969 )

- وقت گیر،کاربرد عملی دشوار ، امکان تغییر شکل در حال استفاده روی ساختار بدن به علت اعمال فشار.

- خستگی استفاده از آن اگر بیش از یک بار ترسیم مورد نیاز باشد.

اسپاینال پانتوگراف

- اسپاینال پانتوگراف برای اولین بار تقریباً ۲۳ سال

پیش توسط Wilner(1983) به عنوان یک روش بی خطر برای توصیف و ثبت وضعیت کمر د حالت ایستاده ساخته شد.

- این وسیله متشکل از یک پانتوگراف با یک بازو است که در انتهای آن یک چرخ با اصطکاک کم نصب شده است.

- یک صفحه ترسیم زیر پانتوگراف برای ثبت شکل تنه نصب شده است.

- پانتوگراف و صفحه ترسیم روی یک سه پایه قابل تنظیم به بالا وپایین قرار دارند.

- آزمودنی مقابل اسپاینال پانتوگراف می ایستد زواید خاری مهره های C7وl5 علامت زده میشود.

- با شروع حرکت آرام چرخ کوچک پانتوگراف روی ستون مهره ها مابین نقاط مشخص شده منحنی  کایفوز یا لوردوز روکاغذ صفحه ترسیم ثبت میشود.

مزایا:

- برخی از مطالعات در مورد کیفوز پشتی (r=0/97), و لوردوز کمری (r=0/80) در بیماران با وضعیت ایستاده ،همبستگی مثبتی را بین نتایج بدست آمده از پانتوگراف با رادیوگرافی نشان داده اند.(Willner,1981

- اعتبار خارجی خوب برای کایفوز (r=0/94).(Nissinen ,1995)

معایب:

- پانتوگراف احتمالا” مقدار لوردوز کمر را در مقایسه با تحلیلهای رادیوگرافی در حد کمتری تخمین می زند(Lundon and Bibershtein, 1998 ).

- حساسیت غیر قابل پیش بینی در اندازه گیری های مکرر. Lundon and Bibershtein, 1998))

- ترسیم انحنا و محاسبات زاویه کایفوز بسیار است.

- روایی آن (r=0/61)در مقایسه با اشعه ایکس در تحقیقات Nissinens (1995) مورد سوال است.

- از اعتبار داخلی آن شواهدی در دست نیست.

الکتروگونیامتر اصلاح شده

- اعتبار خارجی(ICC=0/99) و اعتبار داخلی(۹۷/۰)

- (r) PPM بین روش Cobb و الکترو گونیامتر (r=0/88)

اسپاینال موس

مزایا

- سریع ،آسان ، دقیق

-کوچک ،دستی و سیار

- آسان برای استفاده

- بی ضرر (بی خطر ، بدون اشعه

- روایی و اعتبار آن در مقایسه با رادیوگرافی کاربردی تایید

شده است.

- این دستگاه برای انحناهای ایستاده (لوردوز و کایفوز) و

دامنه حرکتی اعداد معتبری را گزارش داده است.

- اندازه های گرفته شده از انحنای پشت و کمر اعتبار خوب ۶۷/۰ تا۹۲/۰ را برای آزمونگر ۱ و ۵۷/۰ تا۹۵/۰ را برای آزمونگر ۲ نشان داده اند.

منابع :

دانشمندی ح، علیزاده م ح، قراخانلو ر (۱۳۸۳) :حرکات اصلاحی ،سمت پژوهشکده تربیت بدنی وعلوم ورزشی

نوربخش ،س ت ،شایسته آذر م (۱۳۷۱)معاینه فیزیکی ستون فقرات واندامها

Devan RM pescatello L S faghri p Anderson j

A prospective Study of overuse Knee injuries Among Female Athletes With Muscle Imbalances and Structural Abnormalities journal of Athletic Training 2004;39(3):263-267

Danniel D.Arnheim(1989).Modern Principles of Atletic Trahning.7thed .times Mirror/Mosby college publishing.misouri

نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 23:3 | لینک ثابت |
زنان باردار حتما ورزش کنند


زنان باردار ورزشكار كمتر دچار كمردرد می-شوند

حساس-ترین و مهمترین دوران حیات یك زن، دوران بارداری است. در این دوران بدن زن تحت تغییرات فیزیولوژیكی، وضعیتی، هورمونی و روانی قرار می-گیرد. تغییرات هورمونی باعث شل شدن مفاصل و لیگامنتها می-شود. این افزایش شل شدگی مفصل، امكان آسیب مفصلی عضلانی را افزایش می-دهد. كمر درد دوران بارداری از لحاظ تكنیكی مهم است.

50 تا 90 درصد زنان باردار، دچار كمردرد می-شوند كه این میزان در بین زنان ورزشكار كمتر است. این مشكل در دوران بارداری به خاطر فرهنگ زندگی خاص،- دو چندان می-شود و سطح فعالیت مادران به شدت كاهش می-یابد. در نتیجه شاهد فراوانی درد كمر دوران بارداری در جامعه هستیم.

ورزش در دوران بارداری موجب تاخیر در بروز كمر درد و كاهش مدت زمانی كه فرد با درد كمر به سر می-برد، می-شود و همچنین افزایش درصد چربی در گروه كه تمرینات ورزشی داشته-اند، كمتر بوده است. پیشرفت بارداری، كمر درد افزایش می-یابد. اما این میزان در میان زنانی كه قبل از بارداری و به هنگام بارداری تمرینات ورزشی منظمی داشتند، كمتر است.


فواید انجام ورزش در طی این دوران بسیار زیاد است، ورزش باعث حفظ یا بهبود آمادگی جسمانی و حفظ تناسب زنان باردار شده و به علت افزایش جریان خون در بدن، مانع بروز عوارضی از قبیل ورم قوزك پا،- واریس وریدی می-شود. طبق تحقیقی كه در سال 1992 انجام شده است، وزرش در دوران بارداری برای مادران و جنین بی ضرر است و زنانی كه قبل از

بارداری و حین بارداری ورزش كرده-اند، افزایش وزن كمتر، تحمل درد بهتر و همچنین احساس بهتری از لحاظ عاطفی و جسمانی داشته-اند.
   
Digg this Post!
  

هرم غذايي در دوران بارداري


مصرف غذاي سالم و پرهيز از غذاهاي ناسالم، يکي از مهم ترين مسائل در تغذيه مادران باردار مي باشد، زيرا که جنين از غذاهاي مادر استفاده مي کند. پس در اين دوران هر چه مادر غذاهاي سالم مصرف کند، موجب رشد کامل جنين مي گردد.

هرم غذايي بارداري
در زير غذاهاي مفيد در اين دوران و مقدار مورد نياز تعريف شده است:
غلات
غلات منبع غني کربوهيدرات و يکي از منابع انرژي بدن مي باشند. همچنين غلات داراي فيبر، آهن، ويتامين B، عناصر معدني و پروتئين هستند. غلات غني شده نيز(مانند ماکاروني غني شده و برشتوک صبحانه) منبع خوب اسيد فوليک مي باشد.
6 تا 9 واحد را به غلات اختصاص دهيد.

هر واحد غلات شامل:

* نيم تا يک ليوان سريال يا غلات صبحانه آماده
* نيم ليوان برنج يا ماکاروني پخته شده
* 1 برش نان
* 6 عدد بيسکويت (بهتر است با آرد گندم درست شده باشد)

ميوه ها و سبزيجات
ميوه ها و سبزيجات محتوي ويتامين و املاح لازم براي بدن مي باشند. فيبر درون آنها به هضم مواد غذايي کمک مي کند. ويتامين C در بسياري از ميوه جات و سبزيجات يافت مي شود که به جذب آهن کمک مي کند و همچنين باعث سلامت بافت هاي بدن مادر و جنين مي گردد. سبزيجات برگ س بز حاوي ويتامين A ، آهن و فولات مي باشند.
گروه سبزيجات ( تازه، يخ زده، کنسرو و خشک شده)
هويج، سيب زميني شيرين، اسفناج، کدو، نارنج، کلم، شلغم، چغندر ، گوجه فرنگي ، فلفل.
گروه ميوه جات ( تازه، يخ زده، کنسرو و خشک شده)
طالبي و گرمک، انبه، موز، آلو، پرتقال ، زردآلو ، گريپ فروت، آواکادو.
3 تا 4 واحد را به ميوه ها و 4 واحد يا بيشتر را به سبزيجات اختصاص دهيد.

هر واحد شامل:
* 1 عدد ميوه
* نصف ليوان ميوه تازه، کنسرو شده و يخ زده
* يک چهارم ليوان ميوه خشک شده
* 1 ليوان سبزيجات تازه
* نيم تا يک ليوان سبزيجات پخته شده
* نيم ليوان آب ميوه يا سبزي
* 1 عدد کوچک سيب زميني پخته شده

گوشت قرمز، مرغ، ماهي، تخم مرغ و لوبيا
غذاهاي اين گروه داراي مقدار زيادي پروتئين، ويتامين B و آهن مي باشند. پروتئين براي رشد جنين به خصوص در سه ماهه دوم و سوم بارداري لازم و ضروري مي باشد.
منابع بسيار خوب پروتئين: گوشت قرمز بدون چربي، مرغ، ماهي، تن ماهي و تخم مرغ هستند. ديگر منابع آن حبوبات پخته (مانند نخود، سويا، لوبياي سفيد و قرمز، عدس و نخود فرنگي) و آجيل و دانه ها (مانند تخمه آفتاب گردان، بادام، فندوق، بادام زميني و کره بادام زميني) مي باشند.
از اين گروه 2 واحد يا بيشتر استفاده کنيد.

هر واحد شامل:
* 84-60 گرم گوشت قرمز بدون چربي، مرغ و ماهي
* نصف ليوان لوبياي پخته شده
* 1 عدد تخم مرغ
* يک سوم ليوان آجيل
* 2 قاشق غذاخوري کره بادام زميني

در طي دوران بارداري به علت تغيير در سوخت و ساز بدن و گردش خون، ممکن است خطر مسموميت هاي غذايي زياد شود. اين مسموميت بر جنين نيز اثر مي گذارد.
براي جلوگيري از اين مسموميت، گوشت و مرغ را کاملا بپزيد و از مصرف برگرها و سوسيس هايي که کاملا پخته نشده، پرهيز کنيد.

غذا مقدار مصرف مقدار پروتئين مرغ 84 گرم سينه 27.57 گرم

ماهي 84 گرم سالمون 21.62 گرم پنير 1 ليوان 28 گرم

شير 1 ليوان 8.26 گرم

کره بادام زميني 2 قاشق غذاخوري 8.03 گرم

تخم مرغ1 عدد پخته 6.29 گرم

غذاهاي دريايي

اين غذاها منبع غني از پروتئين، آهن و همين طور اسيدهاي چرب امگا 3 مي باشند. غذاهاي دريايي براي رشد مغز جنين بسيار مفيد هستند. محققان انگليسي به اين نتيجه رسيده اند، مادراني که غذاهاي دريايي مصرف نمي کنند، بعدها کودکشان توانايي کمتري در صحبت کردن دارد و دچار مشکلاتي در رفتار و ... خواهد شد.
البته هميشه بايد مواد غذايي را(هر چند مفيد باشد) در حد متعادل مصرف کرد. لذا مصرف زياد غذاهاي دريايي نيز مي تواند بر روي سيستم اعصاب جنين اثر بدي داشته باشد، زيرا برخي از ماهي ها و سخت پوستان آبزي، داراي مقداري جيوه مي باشند. يکي از اين ماهي ها، کوسه ماهي مي باشد. جيوه باعث نقايص مادرزادي مي شود.
اما غذاهاي دريايي که داراي مقدار کمتري جيوه مي باشند، عبارتند از: ميگو، ماهي سالمون و ماهي تن(ماهي تن بهتر است به مقدار 168 گرم مصرف شود.)
FDA ( انجمن غذا و دارو ) پيشنهاد کرده است مادران باردار مي توانند هفته اي 335 گرم ماهي مصرف کنند.
براي جلوگيري از ورود باکتري يا ويروس به بدن، بايد از خوردن ماهي خام پرهيز کنيد و همچنين ماهي دودي را بسيار کم مصرف کنيد.

روغن ماهي
دريافت روغن ماهي توسط مادر باردار، براي هماهنگي و عملکرد صحيح چشم کودک بسيار مهم است.

گروه لبنيات
مادران باردار و جنين براي محکم شدن استخوان ها و دندان ها به کلسيم نياز دارند. همچنين کلسيم به شکل گيري صحيح عضلات و سيستم عصبي کمک مي کند. لازم به ذکر است، اگر کلسيم به مقدار کافي در بدن مادر موجود نباشد، جنين کلسيم مورد نياز خود را از استخوان هاي مادر بر مي دارد.
منابع کلسيم: لبنيات، کلم پيچ، دانه ها، سالمون قوطي شده، ساردين، دانه هاي خردل، بروکلي، انجير، آب تره فرنگي، جوي دو سر، آلو بخارا، مارچوبه، دانه کنجد، دانه سويا و جعفري.
4 واحد يا بيشتر از اين محصولات مصرف کنيد.
هر واحد شامل:
* 1 ليوان شير بدون چربي
* 1 ليوان ماست
* 56 گرم پنير

غذا مقدار مصرف مقدار کلسيم

ماست 5/1 ليوان 415 ميلي گرم

شير 1 ليوان 306 ميلي گرم

پنير 42 گرم 275 ميلي گرم

آب پرتقال دو سوم ليوان 260-200 ميلي گرم

سالمون 84 گرم 181 ميلي گرم

اسفناج نصف ليوان پخته شده 120 ميلي گرم

غلات آماده صبحانه 1 ليوان 1000-100 ميلي گرم

کلسيم موجود در محصولات لبني و شير سويا به استخوان سازي در جنين کمک مي کند. لبنيات همچنين داراي ويتامين هاي A، D و پروتئين مي باشند.
لبنيات يکي از غذاهايي است که حتما بايد در برنامه غذايي زنان باردار موجود باشد. بايد توجه کنيد که محصولات لبني غير پاستوريزه را مصرف نکنيد. بعضي از پنيرها با وجودي که پاستوريزه هستند، توصيه مي شود که خانم هاي باردار مصرف نکنند، مانند: پنير فتا.
" براي داشتن نوزاد سالم و چابک، بايد رژيم غذايي مادر صحيح باشد."(salamat)
   
Digg this Post!Bookmark Post in Technorati
پاسخ با نقل قول
  (#5) قدیمی
پیش فرض

ورزش-های دوران بارداری
ورزش راه لذت-بخشی است برای این-که خودتان را آماده کنید برای تغییرات دوران بارداری. با ورزش--های مناسب می-توانید آمادگی خوبی نیز برای انجام زایمان کسب کنید و راه برگشت به تناسب اندام پس از دوران بارداری را هموار کنید. ورزش همچنین موجب افزایش آزاد شدن هورمون-هایی به نام اندورفین-ها شده و باعث کاهش احساس خستگی و افسردگی-تان می-شود و نیز کاهش درد پشت، کاهش احتمال بروز گرفتگی ساق پا، یبوست و تنگی نفس را به دنبال دارد. اما چه-ورزشی؟ چقدر؟ و چگونه؟ ...
شما می-توانید بسیاری از این روش-ها را که در طی بارداری توصیه می-شود در طی فعالیت-های دیگر روزانه-تان انجام دهید. به طور مثال، تمرین-های مربوط به تقویت کف لگن را می-توانید در طی شستشوی دندان-ها انجام دهید. ورزش پا و قوزک پا را می-توانید در حالی که پشت میزتان نشسته-اید و یا در اتوبوس هستید، انجام دهید و یا در حالی که در حال خواندن کتاب و یا تماشای تلویزیون هستید، تمرین تیلور را انجام دهید. تمرینات مکرر ولی کوتاه مدت بهتر از تمرینات طولانی مدت یک بار در روز است. بعضی ورزش-ها مخصوصاً در طی بارداری توصیه می-شوند؛ مانند پیاده روی، شنا، یوگا و...
اما ورزش-هایی مانند اسکی و اسب سواری به خصوص در هنگامی که سن بارداری افزایش می-یابد و رحم بزرگ-تر می-شود با خطرات بیشتری همراه است.
در دوران بارداری، تمرین-های پرشی نیز انجام ندهید -زیرا این کار به شدت به سینه-های شما آسیب می-رساند و برای ناحیه پشت، ستون مهره-ها و لگن، مفصل سر استخوان ران و زانوها مضر است.
کلیه فعالیت-هایی که به حمل وزنه منجر می-شوند نیز برای شما مضرند. تمرین دراز و نشست را انجام ندهید چون این کشش، بازگشت به حالت اول را بعد از زایمان طولانی می-کند. همچنین نگه داشتن پا در حالت ارتفاع در حالی که به پشت خود خوابیده-اید، می-تواند موجب همان اثر شود.
همیشه قبل از شروع ورزش، نرمش-هایی جهت گرم کردن بدنتان انجام دهید. گرم کردن به آرامی بدن شما را برای تمرینات سنگین-تر آماده می-کند و همچنین موجب انطباق مناسبی با تمرینات روزانه می-شود.
● تمرینات کششی سر و گردن
هر تمرین را ۵ تا ۱۰ بار به آرامی انجام دهید. در هنگام انجام این تمرینات شما نباید احساس ناراحتی کنید. همچنین حتماً در هنگام انجام این تمرینات در موقعیت بدنی مناسب باشید.
۱) سرتان را به آرامی تکان دهید. در ابتدا به آرامی سرتان را به یک طرف خم کنید. این تمرین را در جهت دیگر انجام دهید.
۲) مطابق شکل سر را به آرامی به پشت خم کنید و مجدداً به حالت اول برگردانید.
۳) سر را به طرف چپ و راست بچرخانید.
● نرمشی برای مفصل دست
در حالت راحتی در حالی که در حالت چهار زانو هستید و پشتتان کشیده است بنشینید، در حالی که سرتان را به آرامی مستقیم نگاه داشته-اید نفستان را بیرون دهید و بالا تنه را به آرامی به سمت راست بچرخانید. در همین هنگام دست راست خود را در پشت خود قرار دهید. این تمرین را با دست چپ و به طرف چپ نیز انجام دهید. برای کاهش خستگی مفصل دست می-توانید آن را به آرامی در حالت کشیده قرار دهید. مطابق شکل برای کنترل میزان کشیدگی، دست خود را می-توانید روی زانو قرار دهید.
● نرمشی برای بازوها و شانه-ها
روی زانوهایتان بنشینید. دست راست-تان را به آرامی به طرف بالا بکشید. سپس آن را به پشت خم کنید و دست چپ-تان را مطابق شکل به دست راست قلاب کنید. سپس مطابق شکل به ترتیب دست راست و سپس دست چپ خود را به صورت آویزان برای ?? ثانیه نگاه دارید. دست دیگرتان را -روی آرنج قرار دهید و به آرامی دست دیگر را به طرف پایین فشار دهید. سپس دست-ها را در حالت راحت قرار دهید. در صورتی که نمی-توانید این تمرین را انجام دهید، ناراحت نباشید.
● تمرین ساق و کف پا
روی زمین بنشینید. در حالی که بدنتان کاملاً کشیده و پاها به طرف جلو دراز شده است،- دست-ها را در پشت -روی زمین نزدیک مفصل سراستخوان ران قرار دهید تا بتواند در تحمل وزن به شما کمک کند. زانو را خم کنید. سپس آن را در حالت کشیده قرار دهید. این کار را با پای دیگر تکرار کنید. این حرکت باعث تقویت عضلات ساق پا و ران می-شود.
● ورزشی برای بهبود گردش خون
مستقیم بنشینید و دست-ها را در پشت حایل کنید. پایتان را از زمین بلند کنید و آن را به طرف داخل به حالت کشیده سفت کنید. سپس با حرکت مفصل قوزک در هوا یک دایره رسم کنید. برای رفع خستگی می-توانید کف پا را به خارج متمایل کنید.
● برای تقویت عضلات کف لگن
مطابق شکل به پشت دراز بکشید. در حالی که دست-هایتان در کنار بدن است کف پا را به زمین فشار دهید و لگن را تا ارتفاعی که می-توانید از زمین بلند کنید. سپس به آرامی به طرف پایین برگردید. در این حین به آرامی و عمیق تنفس کنید.
● برای کشش ستون مهره-ها
مطابق شکل به پشت دراز بکشید و دست-ها را از هم باز کنید و در حالی که نفستان را بیرون می-دهید، به آرامی زانو را به طرف چپ و سر را به راست بچرخانید. این حرکت موجب گردش آرام ستون مهره-ها می-شود. در این حالت برای چند ثانیه کوتاه بمانید و به حالت اول بازگردید و این کار را در جهت مخالف تکرار کنید.
● تمرین تیلور
-روی زمین بنشینید و پاهایتان را دراز کنید. سپس به آرامی زانوها را مطابق شکل خم کنید و کف پاهایتان را در کنار هم قرار دهید. ران را از هم باز کنید و به آرامی به زمین نزدیک کنید. در هنگام این تمرین پشت باید کاملاً صاف و کشیده باشد و شانه-ها و گردن باید در حالت راحت قرار بگیرد. نفس-های عمیق بکشید.
در صورتی که تمایل داشته باشید، می-توانید از یک پتو و یا بالش نازک برای نشستن استفاده کنید و از دیوار برای حمایت پشت استفاده نمایید.
در صورتی که در ابتدا چسباندن کف پاها مشکل است، می-توانید با فاصله این کار را انجام دهید. مثلاً کف پاها حدود ۳۰ سانتی متر فاصله داشته باشد. استمرار در این تمرین و نزدیک کردن آرام کف پاها باعث خواهد شد که بتوانید کف پاها را به هم بچسبانید.
● تمرین چمباتمه زدن
در حالی که پاهایتان حدود ۴۵ سانتی متر از هم فاصله دارد و پشت کاملاً کشیده است، بایستید و سپس به آرامی در حالت چمباتمه بنشینید و دست-ها را مطابق شکل در جلوی بدن قلاب کنید. سعی کنید باسن در تماس با زمین قرار بگیرد، به طوری که وزن بدن -روی انگشتان و سرران تقسیم شود. تا زمانی که احساس ناراحتی نکرده-اید، می-توانید در این حالت بمانید و سپس به طرف جلو متمایل شوید و به آرامی بایستید. این حرکت می-تواند به صورت یکی از تمرینات روزانه شما درآید. شما می-توانید از این حرکت در هنگام برداشتن وسایل و وزنه-ها، استفاده کنید.
این حرکت باعث می-شود که عضلات و مفاصل ناحیه لگن قابلیت انعطاف داشته باشد و عضلات ران و پشت قوی-تر و درد ناحیه پشت کمتر شود.
در صورتی که لازم می-دانید برای انجام این تمرین از وسیله-ای مانند صندلی و لبه پنجره و... استفاده نمایید تا به این ترتیب در هنگام چمباتمه زدن شما را حمایت کند. (مطابق شکل)
● تمرینات آرام-سازی
به تدریج که رحم رشد می-کند، احتمالاً شما متوجه می-شوید که دراز کشیدن به پشت در حالی که یک بالش زیرسرتان قرار دارد تمرین مناسبی است. شما می-توانید به راحتی در این حالت به استراحت بپردازید.
همچنین مطابق شکل می-توانید پاهایتان را -روی یک صندلی قرار دهید تا پاها و مفاصل زانو استراحت کنند. ارتفاع صندلی باید طوری باشد که زاویه ران با زمین مطابق شکل حفظ شود.
● دراز کشیدن
در حالی که یک بالش زیر سرتان قرار دارد، به پهلو دراز بکشید. بازویتان را مطابق شکل قرار دهید و پاها را در موقعیت مشابه شکل به حالت راحت قرار دهید. چشم-هایتان را ببندید و -روی تنفستان تمرکز کنید.

ادامه مطلب
نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 22:58 | لینک ثابت |

نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 22:38 | لینک ثابت |

عجيب ترين اماكن ورزشي 
 به گفته همگان ورزش براي سلامتي انسان بسيار مفيد بوده و حتي ضروري است. بنابراين بايد در هر زمان و مكاني براي ورزش كردن استفاده كرد. پس بازي فوتبال روي يك زمين شناور، تنيس روي بام يك آسمان خراش و يا دوي ماراتن در فضا كاملا امكان پذير است. گزارشي از عجيب ترين اماكن براي ورزش كردن.

در سنگاپور مقامات مساله كمبود جا براي احداث يك استاديوم فوتبال را به خوبي حل كردند. آنها يك زمين فوتبال را روي يك پلات فورم شناور كاملا فولادي ساختند. طول زمين 110 متر و عرض آن 83 متر بوده و مي تواند 1070 تن وزن معادل وزن 9000 نفر را تحمل كند. جايگاه تماشاگران ظرفيت 30 هزار نفر را دارد. اين استاديوم فوتبال شناور در سال 2012 تكميل مي شود.

دليلي ندارد ماموريت فضايي مانع ورزش كردن يك فضانورد شود. سونيتا ويليامز فضانورد آمريكايي كاملا از اين مساله آگاه بود. او در روز 16 آوريل 2007 از فاصله دور يا به عبارت بهتر از ايستگاه فضايي بين المللي در مسابقه مشهور دوي ماراتن بوستون شركت كرد. سونيتا روي يك تردميل مسافت 42 كيلومتر و 195 متر را در زمان 4 ساعت و 24 دقيقه پيمود و به گفته برگزاركنندگان دوي ماراتن بوستون به مقام چهارده هزارم دست يافت.

در ماه اوت سال 2001 به ابتكار باشگاه آنديانو بوليويانو يك گروه از راهنمايان بوليويايي سلسله جبال آند مرتفع ترين مسابقه فوتبال تاريخ را برگزار كردند. 22 بازيكن و داور مسابقه در قله آتش فشان ساخاما به ارتفاع بيش از 6500 متر ديداري در دو وقت 20 دقيقه اي را برگزار كردند. جالب اينكه آنها براي صعود به قله ساخاما 3 روز وقت صرف كرده بودند.

در سال 2005 راجر فدرر و آندره آغاسي در محل باند فرود هلي كوپتر برج العرب دبي در ارتفاع 321 متري مرتفع ترين ديدار تنيس تاريخ را به نمايش گذاشتند.

بازي گلف روي برف ، چرا كه نه؟ هر سال در ناحيه مژو در فرانسه اسنو گلف كاپ اين مسابقه را برگزار مي كند. فيليپ گيلهم در 7 دسامبر 2008 در آلپ شمالي در ارتفاع 4705 متري به بازي گلف برداخت.

در 4 ژانويه 2009 رافائل نادال و راجر فدرر روي سطح يك لنج در خليج دوحه در آب هاي خليج فارس يك ديدار تنيس را برگزار كردند. علي رغم اينكه ابعاد زمين مسابقه كوچكتر از استاندارد بود با اين حال دو تنيسور برتر جهان از اين تجربه لذت بردند.

دوچرخه سواري كراس در شيب هاي تند و تيز كوه هاي راكي در ايالت يوتا در آمريكا مي تواند بسيار پر هيجان باشد.

نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 22:13 | لینک ثابت |

پشت نیمکت

دست در دست هم دهیم به مهر، میهن خویش کنیم آباد

مطالب علمی رایگان از دانشگاه‌های برتر آمریکا و جهان

خرداد۲۸

در ادامه مطلب چند لینک از سایت های علمی و دانشگاه های برتر جهان گذاشته شده که در آن می توانید مطالب علمی از جمله فیلم، سخنرانی، و جزوات دروس مختلف را دانلود  کنید.

- کنسرسیوم OpenCourseWare:
این کنسرسیوم که ۲۰۰ دانشگاه برتر از نقاط مختلف جهان در آن عضویت دارند (فهرست دانشگاه‌ها) و هدف آن، ارائه رایگان دانش به تمام مردم دنیا از طریق مطالب نوشتاری، صوتی و تصویری به صورت آنلاین است، بهترین جا برای یافتن فیلم‌های درسی رایگان می‌باشد. این سایت فهرستی از همه‌ی دانشگاه‌های عضو این طرح را ارائه داده و لینک مستقیم فیلم‌های رایگان ارائه شده از سوی دانشگاه‌های عضو را در اختیار بازدیدکنندگان قرار می‌دهد. البته مشکلی که در این سایت وجود دارد آن است که هیچ تلاشی برای طبقه‌بندی موضوعی فیلم‌های آموزشی یا گنجاندن قابلیت جستجو نشده است و بنابراین افرادی که برای اولین بار وارد این سایت می‌شوند نمی‌دانند از کجا باید شروع کرده و چگونه به دنبال مطالب مورد نیاز خود بگردند.

۲- دانشگاه MIT:
با مراجعه به این سایت می‌توانید فهرستی از ۱۹۰۰ رشته که مطالب آموزشی آن به صورت رایگان ارائه می‌شود را بر اساس یک طبقه‌بندی موضوعی مشاهده نمایید. با اندکی کاوش در سایت می‌توانید دروسی را بیابید که نه تنها برایتان جذاب است بلکه می‌تواند کمک قابل توجهی نیز به پیشرفت شما در دروس تخصصی‌تان نیز بکند. البته توجه داشته باشید که همه دروس دارای فیلم نیستند و برخی فقط حاوی مطالب نوشتاری یا صوتی می‌باشند. اگر فقط به دنبال فیلم‌های آموزشی هستید می‌توانید از اینجا شروع کنید.

۳- دانشگاه Yale:
مطالب آموزشی ارائه شده در این دانشگاه، همگی حاوی مطالب تصویری بوده و موضوعات مختلفی را نیز در بر می‌گیرند. حتماً به فهرست دروس رایگان آنلاین این دانشگاه نگاهی بیاندازید.

۴- دانشگاه برکلی کالیفرنیا (UC Berkeley):
این دانشگاه که شاید بتوان آن را بهترین دانشگاه دولتی آمریکا نامید، تعداد قابل توجهی از دروس رشته‌های مختلف را به صورت رایگان و آنلاین ارائه می‌دهد. شاید همه دروس این دانشگاه دارای محتوای تصویری نباشند، اما نقطه قوت این دروس را می‌توان در بهنگام‌سازی بلادرنگ آنها دانست یعنی به محض ارائه درس در دانشگاه می‌توانید به نسخه رایگان آنلاین آن دسترسی داشته باشید. برای اطلاع سریع از دروس جدید می‌توانید مشترک خوراک (rss) آن شوید. برای مشاهده دروس آنلاین رایگان این دانشگاه به اینجا مراجعه کنید.

با تشکر از سایت تفریحوار

منبع مطلب: http://www.tafreevar.com/1388/11/03/free-video-lectures-top-universities

نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 22:0 | لینک ثابت |

نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 21:48 | لینک ثابت |

به نام خدا
نوشته شده توسط پیام در پنجشنبه بیست و دوم مهر 1389 ساعت 20:59 | لینک ثابت |